Elektrické baterie


Uchování energie

Baterie nalezneme ve všech možných elektrospotřebičích i v osobních automobilech. Některé jsou jenom na jedno použití, ovšem jiné lze opakovaně dobíjet a díky tomu dosahuje jejich životnost třeba řádů let. Dá se nabít třeba v pohodlí domova a elektrická energie lze následně využívat klidně někde venku při turistice. Hezkým příkladem je mobilní telefon, který venku díky této součástce můžeme používat třeba celý den. Základní princip jste jistě slyšeli a základní škole, protože máme elektrolyt, do kterého ponoříme dva rozdílné materiály a elektrický proud vzniká díky chemické reakci.

kabely na autobaterii

Tohle zařízení nazýváme galvanický článek. I přes stejnosměrný proud je dobíjen třeba v autě alternátorem, který dodává proud střídavý, protože zde dosahuje vyšší účinnosti než dynamo, akorát se musí do systému ještě zařadit měnič, jinak bychom moc dobrého výsledku nedosáhli. Pro dobrou životnost je dobré udržovat baterii v předepsaném napětí a sem tam ji nechat projít cyklem vybití a nabití.

konstrukce na fotovoltaiku

Fotovoltaická elektrárna

Tu může mít i běžný občan na své střeše domu, protože díky ní se dá šetřit výrazné finance. Kromě pohonu běžných elektrických spotřebičů ještě můžeme pořídit tepelné čerpadlo, které se nám bude starat o příjemnou teplotu v domácnosti po celý rok. Výhodnější je systém voda-voda, protože i při velkých mrazech je ve vodě poměrně dost tepla, které může čerpadlo odebrat a kompresor v něm se tolik nenadře, což samozřejmě znamená menší spotřebu.

O čem byste rozhodně při pořizování fotovoltaiky měli uvažovat je akumulační baterie fotovoltaická. Systém kombinující vhodné panely, střídač a baterii poskytne nejlepší efektivitu. Samozřejmě musí být přizpůsoben konkrétní domácnosti. Na celý takový systém můžete získat dotaci a je jedno ať už se jedná o starší dům či teprve fotovoltaika přijde na budovanou novostavbu.