Co odhalí revizní technik při revizi elektro


Pozvali jste si do bytu nebo do kanceláře elektrikáře na pravidelnou revizi elektroinstalace? Ten může zjistit, že je vše v pořádku, co se týče rozvaděče, elektrických koncových prvků (zásuvek a vypínačů) i vodičů ve zdivu, ale odhalí tu jiné problémy.

Kolik toho máte v zásuvce – elektrická zásuvka je vyústění elektrického rozvodu, které umožňuje spotřebičům, aby byly v chodu. To ale neznamená, abyste do každé zásuvky připojili skrze rozdvojky a prodlužovací šňůry deset spotřebičů a provozovali je najednou. Kupříkladu tam umístíte žehličku, pračku, rychlovarnou konvici, kávovar, toustovač, mikrovlnnou troubu, mixér a topinkovač a jestliže spustíte pět spotřebičů naráz, bude to znamenat velký odběr elektřiny a přehřívání zásuvky. To pak může vézt ke zkratu a vzniklý elektrický oblouk zapálí třeba odložený papír, záclonu, závěs či roletu, a byt nebo kancelář je v plamenech.

nářadí elektrikáře

Prodlužovací šňůry pod stolem – v některých kancelářích i domácnostech bývá zvykem natahovat prodlužovací šňůry po zemi zcela bez omezení. Nahrávají tomu i hobby markety a podobné obchody, kam stačí zajít, vhodit do nákupního vozíku tři nebo čtyři prodlužovačky, zaplatit a ihned je začít používat. Pravda, šňůry jsou certifikované pro bezpečný provoz, ale uvědomte si, že je to v podstatě prodloužení elektrické sítě mimo zdivo, a že se taková šňůra musí umístit do bezpečného prostředí.

elektrický rozvaděč

Stává se, že si šňůru lidé sevřou pod přivřenými dveřmi, skřípnou ji v otevřeném okně, protahují ji mezi nábytkem a zdivem, anebo na ni postaví nohu od stolu, židli, sedací soupravu nebo postel. Každá šňůra sice bezpečně všechny vodiče od sebe izoluje, ale pokud se vám podaří izolaci prodřít, budete mít nebezpečný předmět přímo pod sebou. Pak stačí na něj šlápnout bosou nohou a usmrtí vás to, nebo jej ponechat v blízkosti hořlavých předmětů a následný zkrat vám podpálí byt.